QlikView

QlikView és Qlik Sense blog

Mi is az a QlikView?

2017. március 15. 17:21 - Pe_t

Kedves Olvasó,

Ha már ezidáig eljutottál vélhetően oka van, hogy a QlikView iránt érdeklődsz, de ez nem is lehet véletlen ha a BI vagy az Üzleti Analitika iránt érdeklődsz. Ez blog, valamint ez a cikk is a Qlik termékeinek a bemutatásával és használatával foglalkozik néha kicsit felhasználói, olykor pedig fejlesztői oldalról. A Svéd Qlik cégnek az elmúlt több mint 20 éveben sikerült olyan termékeket és közösséget alkotnia, amely megérdemel Magyar nyelvű tartalmakat is, kevésbé marketinges megközelítéssel.De mielőtt rátérünk a lényegre, fontos lenne kitérni egy kicsit a múltra és a Qlik cégre mint gyártóra.

Mint említettem a QlikView fejlesztője a Qlik (korábban QlikTech) nevezetű Svéd, majd Amerikai székhelyű cég, amelyet 1993-ban alapítottak Lund-ban. Fő terméke eleinte a QlikView, majd 2014-től a Qlik Sense, melyek jelentős szerepet játszanak a BI (Business Intelligence) és a Visual Analytics területen világszerte.

laptop-personal-edition.jpg

De visszatérve a QlikView-ra, ez is egy BI és vizualizációs termék, amely egyedi megközelítéseivel nagyon gyorsan népszerű lett megannyi világméretű cégnél. A legfontosabb ismérvek:

  1. A szoftver egy In-memory alapú vizualizációs eszköz, amely annyit tesz, hogy a korábbi generációs termékekhez képest ezek az eszközök minden szükséges adatot az elemző számítógép rezidens memóriájában (RAM-ban) tárolnak, mellyel a lekérdezések nagyságrendekkel gyorsabban futnak le mintha ezeket egy távoli szerverről vagy csak egyszerűen a gép háttértárolójáról kérünk le. A RAM-ok olcsósága és a 64 bites rendszerek (több mint 3GB RAM) elterjedése a 2000-es években berobbantotta a hasonló technológiák elterjedését. Aki használ korábbi generációs eszközöket az nagyon tudja értékelni az In-memory technológiát.
  2. A második fontos tulajdonsága a QlikView-nak az úgynevezett Asszociatív adatmodell. Alapvetően a csillagsémás (esetenként snowflake) adatmodellt használja a QlikView, és a modell körbejárhatósága méltán népszerűvé tette a felhasználók körében a szoftvert. Sajnos ennek a megközelítésnek vannak negatívumai is, melyek az adatmodell fejlesztésével és kezelésével kapcsolatosak, de ezek inkább kihívások mintsem negatívumok. Az asszociatív modell nagyjából annyit tesz, hogy látszólag nem közvetlenül összetartozó attribútumokból vagy dimenziókból is tudunk következtetéseket levonni. Például azonnal láthatjuk pár kattintással, hogy mely termékeket nem adtak el mondjuk adott ügyfeleknél.
  3. A szoftver tartalmaz egy back-end engine-t, amely az ETL (Extract, Transform, Load, amely annyit tesz hogy adatmanipuláció) és az adatmodell létrehozásáért felelős, valamint egy front-end felületet, ahol oldalakat és vizualizációkat lehet létrehozni. Mindkét felületnek van egy sajátos nyelvezete, de a szoftver nagyon sok esetben Varázslókkal segít elkészíteni azokat.
  4. A cikk írásakor nagy vonalakban az alábbi licenc verziókkal rendelkezik:
    1. Personal Edition, amely ingyenes. Szinte teljes értékű a szoftver, ám legfőbb korlátozása, hogy csak az általunk létrehozott dokumentumokat képes kezelni (dokumentum az az analitika, amely tartalmazza az adatot és a vizualizációkat is).
    2. Desktop: a legfőbb különbség, hogy már nem ingyenes, viszont bármely dokumentum megnyitható vele.
    3. Server: a különböző szerver licenceket nem szeretném most leírni, de nagy vonalakban van egy újratöltésért felelős modulja, valamint egy Access Point amelyen webes felületen meg lehet tekinteni a dokumentumokat a felhasználóknak.
  5. Nagyon sokszínű az adatcsatlakozási felülete, mondhatni "mindent megeszik", melyek eredeti és külső gyártókkal származó csatolókkal tovább bővíthető még. A legfőbb források:
    1. flat fájlok, mint CSV, TXT, Excel.
    2. SQL adatbázisok JDBC és ODBC csatolókon keresztül.
    3. Webes fájlok (XML, JSON)
    4. Másik QlikView dokoumentum, vagy Qlik Data file (QVD).
  6. Végül, de nem utolsósorban egy nagyon egyszerű és intuitív használat, amely 10 év Excel használat után borzasztóan üdítően hat elemzések esetén (pl automatikus szűrés kattintáskor az objektumokban, szűrés megtartása oldalak között, stb.)

Összességében az eszközzel kapunk egy olyan Üzleti analitikai rendszert, vagy akár enterprise szintű platformot, amellyel hihetetlen módon támogathatjuk a döntéshozási folyamatainkat és analitikánkat.

Az újabb BI trendeket követve a Qlik elkezdte fejleszteni a Qlik Sense alkalmazását, melyet egy következő cikkben hasonlítunk össze a QlikView-val, viszont az bizton állítható, hogy a technológia amit használ a QlikView még jó néhány évig a piacvezető eszközök között fog szerepelni.

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://qlikview.blog.hu/api/trackback/id/tr1112340543

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása